Spis treści
Wstęp
Podczas szczotkowania zębów zauważyłeś krew zmieszaną z pastą? To krwawienie dziąseł. Jak leczyć, by je szybko zniwelować i nie dopuścić do pojawienia się poważniejszych konsekwencji? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!
Krwawienie z dziąseł, podobnie jak inne rodzaje krwawień, jest zaliczane do zaburzeń krzepnięcia krwi. O tej dolegliwości zawsze należy poinformować lekarza.
Krwawiące dziąsła – przyczyny
Jeśli chodzi o krwawiące dziąsła, przyczyna może być następująca:
Niedokrwistość (anemia)
Powodem niedokrwistości może być zarówno niedobór żelaza spowodowany niewłaściwym odżywianiem, jak i wytwarzanie przez organizm zbyt małej ilości płytek krwi, zaburzenia krzepnięcia, krwawienie wewnętrzne, a nawet nowotworowe choroby krwi, np. białaczka.
Cukrzyca
Chociaż częściej u diabetyków występują pleśniawki, ropniaki przyzębne lub zakażenia drożdżakowe. Dla cukrzycy charakterystyczne jest bardzo oporne reagowanie organizmu na leczenie schorzeń jamy ustnej.
Niedobór witaminy C i K
Gdy dziąsła zaczynają krwawić, można przypuszczać, że w organizmie brakuje witaminy C oraz K. Niedobór witaminy C zwykle jest związany z niewłaściwym żywieniem, brakiem w diecie warzyw i owoców. Przyczyną niedoboru witaminy K może być wyjałowienie przewodu pokarmowego, spowodowane długą kuracją antybiotykową.
Choroby wątroby
Krwawienia z dziąseł występują często zwłaszcza w ostrym stanie zapalnym i marskości wątroby. To efekt zaburzeń czynności płytek krwi. Konieczne jest specjalistyczne leczenie.
Parodontoza
To najczęstszy powód krwawienia dziąseł. Paradontoza jest infekcją bakteryjną, która atakuje dziąsła i okalające zęby tkanki. Powoduje ruchomość i utratę zębów oraz niszczenie i zanik dziąseł. Przyczyny to zazwyczaj nieodpowiednia higiena jamy ustnej czy niezdrowe nawyki przekładające się na stan jamy ustnej.
Jak leczyć krwawiące dziąsła?
Wszystko zależy od przyczyny, która odpowiada za krwawiące dziąsła. Leczenie stomatologiczne bez poważniejszych działań może okazać się niewystarczające. Jeżeli krwawienie dziąseł jest powiązane np. z chorobami wątroby, dentysta wiele tu nie wskóra, ale za to hepatolog już bardziej. Warto zawsze pamiętać o odpowiedniej higienie jamy ustnej, czyli o regularnym i dokładnym (ale nie za mocnym!) szczotkowaniem zębów oraz zabiegach profilaktycznych (np. usuwanie kamienia nazębnego, który również jest częstym powodem pojawienia się krwawienia). Do dzieła!
Dowiedz się również więcej o krwawieniu dziąseł podczas nitkowania – tutaj