Leczenie kanałowe pod mikroskopem

W naszych gabinetach wykorzystujemy nowoczesne metody oraz zaawansowane urządzenia do przeprowadzania skutecznego leczenia kanałowego.

Dzięki zastosowaniu mikroskopu endodontycznego możemy precyzyjnie i dokładnie pracować. Naszym celem jest zachowanie Twojego uszkodzonego zęba przez wiele lat. Każde leczenie kanałowe poprzedzamy wykonaniem zdjęć rentgenowskich w naszym gabinecie w Chorzowie.

ddsd

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Cel i korzyści: Mikroskopowe leczenie kanałowe ma na celu zwiększenie precyzji i skuteczności całej procedury. Dzięki mikroskopowi, dentysta ma lepszą widoczność i dostęp do delikatnych struktur wewnątrz zęba, co pozwala na dokładne usunięcie zainfekowanego lub martwego materiału, a także na wypełnienie kanałów w sposób bardziej precyzyjny.


Widoczność: Mikroskop endodontyczny zapewnia powiększenie obrazu, co umożliwia lekarzowi zobaczenie nawet najmniejszych szczegółów, takich jak dodatkowe kanały, krzywizny czy szczeliny. To pozwala na dokładniejsze oczyszczenie i wypełnienie kanałów.


Skomplikowane przypadki: Mikroskopowe leczenie kanałowe jest szczególnie przydatne w przypadkach, które są trudne do zaobserwowania lub wykonywania tradycyjnymi metodami, takich jak zęby z trudno widocznymi kanałami lub z nieprawidłowymi kształtami.

kjkhgfd

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe w wielu przypadkach jest ostatnią szansą na to, by uratować chory ząb pacjenta. Jest ono konieczne w momencie, gdy dochodzi do nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba.

Jest to mocno unaczyniona i unerwiona tkanka wypełniająca komorę zęba oraz jego kanały. Chorą miazgę należy usunąć tak z komory, jak i z kanałów zęba. W tym celu podczas zabiegu leczenia kanałowego wnętrze zęba wielokrotnie dezynfekuje się, a następnie wypełnia materiałami, które uszczelniają kanały i zapobiegają rozwojowi bakterii.

Następnie, po zakończeniu zabiegu, należy ząb odbudować. Tu wiele zależy od rozległości uszkodzeń. Niewielkie uszkodzenia da się z powodzeniem odbudować materiałami kompozytowymi, natomiast w przypadku większych ubytków niezbędne jest wykonanie odbudowy protetycznej pod postacią korony ceramicznej.

LECZENIE KANAŁOWE – ETAPY:

1 etap

Podstawą leczenia kanałowego jest konsultacja. Wykonywane podczas niej badania w postaci RTG lub tomografii komputerowej CBCT pozwala zobrazować ząb i zależne od niego struktury. Na tej podstawie lekarz endodonta może zaplanować cały proces leczenia oraz zminimalizować tym samym ryzyko pojawienia się niechcianych powikłań w trakcie i po zabiegu. Dentysta przedstawia Pacjentowi wspomniany plan leczenia, a także kosztorys nadający całemu procesowi przejrzystego charakteru.

2 etap

Po przeprowadzeniu wstępnych czynności endodonta przechodzi już do właściwego leczenia kanałowego. W pierwszej kolejności znieczula leczonego zęba, tak aby zabieg przebiegł bezboleśnie. Następnie zabezpiecza pole zabiegowe przy pomocy koferdamu, czyli syntetycznego materiału chroniącego jamę ustną dla zapewnienia ochrony przed wilgocią, zamiast paskudnych wałeczków z ligniny oraz przed przedostaniem się środków chemicznych używanych podczas procedury.

3 etap

Nasz ekspert przeprowadza leczenie zawsze z użyciem mikroskopu, co daje gwarancję precyzji działania. Dokonuje pomiaru długości kanałów przy pomocy endometru, opracowuje tkanki przy pomocy specjalnych dedykowanych narzędzi ultradźwiękowych oraz narzędzi maszynowych przeznaczonych wyłącznie do leczenia endodontycznego, które pozwalają na szybką i bezpieczną pracę.

4 etap

Zwieńczenie procesu stanowi trójwymiarowe wypełnienie oczyszczonych, zdezynfekowanych przestrzeni ciekłą gutaperką, czyli neutralnym dla organizmu materiałem bazującym na naturalnych żywicach. Utrzymuje on strukturę zęba oraz zabezpiecza go przed ponownym rozwojem bakterii i stanu zapalnego. Powstały w wyniku zabiegu ubytek tkanek zęba zostaje odbudowany za pomocą wkładu koronowo-korzeniowego oraz odbudowy protetycznej.

Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem?

Jak już wspomnieliśmy, leczenie kanałowe należy rozpocząć w momencie, gdy miazga wypełniająca ząb i korzenie jest chora. Najczęściej to właśnie nieodwracalne zapalenie miazgi zęba stanowi wskazanie do rozpoczęcia leczenia endodontycznego. Zapalenie miazgi często jest konsekwencją nieleczonej próchnicy i bakterii, które znajdują się w ubytku.

Ząb staje się wrażliwy na zmiany temperatury, często również boli przy nacisku. Bywa jednak, że zapalenie miazgi nie daje żadnych objawów i pozostaje długo niezauważone.

Cennik

 Skutki braku leczenia endodontycznego – SPRAWDŹ

Leczenie endodontyczne przez wiele lat otoczone jest licznymi mitami. Pacjenci przekazują sobie opowieści pełne przerażających historii, które budują niepotrzebny lęk…

Postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości!

FAQ
Najczęściej zadawane pytania

Zabieg ten jest wykonywany w znieczuleniu, pomaga ono zniwelować ból u pacjenta.

Po zakończeniu zabiegu ząb nie będzie już boleć, ponieważ został pozbawiony miazgi oraz unerwienia. W przypadku jednak, gdy po zabiegu nadal odczuwalny będzie ból, prawdopodobnie stan zapalny rozwija się dalej.

Leczenie kanałowe może wpłynąć na wygląd zębów w pewnym stopniu, ale to zależy od kilku czynników, takich jak stan początkowy zęba, rodzaj i lokalizacja zęba oraz sama procedura leczenia kanałowego. W niektórych przypadkach, gdy ząb pacjenta był bardzo zniszczony lub martwy, może dojść do zmiany koloru zęba po przeprowadzeniu leczenia kanałowego. Taki ząb może stać się ciemniejszy w porównaniu do sąsiednich zębów. W takim przypadku możemy wykonać wybielanie po leczeniu.

H6 TAGH4@2x 9

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ INNE USŁUGI

H6 TAGH4@2x 10

CHĘTNIE POMOŻEMY CI ROZWIAĆ WSZELKIE WĄTPLIWOŚCI

Umów WIZYTĘ