Staramy się przede wszystkim leczyć oraz zachować wszystkie zęby. Do ekstrakcji zęba dochodzi gdy zniszczenie i stan zęba nie pozwalają na jego uratowanie. Podstawowy zabieg, jakim jest usuniecie zęba, przeprowadzana jest po wcześniejszej diagnostyce RTG oraz zebranym wywiadzie medycznym. Ekstrakcja zęba powinna być wykonane w sposób jak najbardziej atraumatyczny, aby nie doprowadzić do uszkodzenia tkanki kostnej, która będzie skutkowała jej zanikiem, a także bólem pozabiegowym.
Jak wygląda „wyrwanie zęba”? Zasadniczo są 2 możliwości:
– Przy ostrym stanie zapalnym i dużym bólu otrzymasz odpowiednie znieczulenie i zabieg zostanie przeprowadzony w sposób bezbolesny i delikatny na tej samej wizycie.
– Jeżeli stan tkanki kostnej wokół usuniętego zęba nie jest objęty stanem zapalnym, najlepszym wyborem jest usunięcie zęba oraz wprowadzenie implantu dentystycznego na tej samej wizycie. Możliwa jest także zamontowanie korony prowizorycznej po utraconym zębie. Opcja z wszczepieniem implantu, zapobiega zanikowi kości, do którego dochodzi zawsze po usunięciu zęba. Określa się, że w przypadku braku wszczepienia implantu po usunięciu zęba, dochodzi do miejscowego zaniku kości, która nie podlega stymulacji, na poziomie ok. 70% jej objętości początkowej. Stąd bardzo ważne wydaje się przeprowadzenie zabiegu usunięcia zęba oraz wszczepienia implantu na tej samej wizycie.
Ekstrakcja zębów mądrości (ósemek)
to jeden z popularniejszych zabiegów chirurgii stomatologicznej. Polega na odsłonięciu zatrzymanych pod powierzchnią dziąsła (lub częściowo wyrżniętych) ósemek oraz wyjęciu ich z zębodołu. Problem objawia się przeważnie silnym stanem zapalnym, a co za nim idzie, silnym bólem.
Jest to procedura ratująca czasem ząb. W sytuacji występowania zmiany zapalnej w obrębie wierzchołka korzenia jak torbiel lub ziarnina, czasem mimo idealnego leczenia kanałowego konieczna resekcja czyli wycięcie zainfekowanego wierzchołka korzenia zęba, a następnie uzupełnienie miejsca materiałem bioceramicznym oraz kościozastepczym.
Zobacz jak wygląda zabieg
Chodzi tutaj o wszystkie zabiegi tworzące odpowiednie warunki pod wszczepienie implantów lub zamocowanie protezy w jamie ustnej. Zazwyczaj jest to sterowana regeneracja tkanek kostnych lub plastyka błon śluzowych (np. wędzidełka).
Często po analizie estetycznej uśmiechu pacjenta okazuje się, że konieczne jest wydłużenie zębów, aby zostały one mocniej wyeksponowane podczas uśmiechu, a tym samym efekt ostateczny, podkreślał urodę oraz pokazywał uśmiech dopasowany harmonijnie do twarzy. Zabieg ten polecany jest także pacjentom cierpiącym na tzw. uśmiech dziąsłowy-gummy smile.
W większości przypadków najlepszym sposobem wypełnienia luki w uzębieniu jest implant zębowy, czyli sztuczny korzeń, który osadzamy w kości szczęki, by następnie odtworzyć na nim koronę (widoczną część zęba).