Czy można leczyć zęby w ciąży – wstęp
Jeśli jesteś przyszłą mamą, a nagle zaczął Ci dokuczać ból zębów, zapewne zastanawiasz się, czy można leczyć zęby w ciąży. Z niektórymi zabiegami należy się wstrzymać, inne bez przeszkód można wykonywać także wtedy, gdy spodziewamy się dziecka. Przykładowo, leczenie próchnicy zębów w ciąży jest bezpieczne w każdym trymestrze. Niestety, leczenie kanałowe zęba w ciąży nie powinno być wykonywane w pierwszym trymestrze. Co z pozostałymi zabiegami?
Spis treści
Z wpisu dowiesz się, które zabiegi u dentysty można bez obaw przeprowadzać w ciąży, a z którymi trzeba poczekać, aż do rozwiązania.
Dlaczego trzeba leczyć zęby w ciąży?
Nie ulega wątpliwości, że leczenie zębów w ciąży to konieczność. Nieleczone stany zapalne czy choroby w dużym stopniu zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu i to nawet siedmiokrotnie. To dlatego tak ważne są regularne kontrole u stomatologa. Warto zaplanować wizyty na początek, półmetek oraz pod koniec ciąży, by dentysta mógł ocenić stan zębów.
Niestety, ale kobiety w ciąży unikają dentystów. Dlaczego? Winny jest stereotyp mówiący o tym, że przyszłe mamy nie mogą leczyć zębów. Wizyta u stomatologa jest wtedy obowiązkowa! Sama kontrola uzębienia ma ogromne znaczenie. Jeśli jednak okaże się, że któryś zabieg u dentysty będzie konieczny, trzeba wiedzieć, czy można go bezpiecznie wykonać w ciąży.
Faktem jest, że ciąża nie służy zębom ze względu na zmiany hormonalne powodujące zmianę pH śliny. W efekcie rozwijają się drobnoustroje w jamie ustnej. Winne są także poranne nudności i wymioty oraz dość częste spożywanie posiłków. Szybciej rozwija się próchnica, stany zapalne jamy ustnej, tkanek przyzębia. Kwasy żołądkowe niszczą szkliwo.
Wizyta u dentysty w ciąży
Idealna sytuacja to taka, gdy przyszła mama ma wyleczone wszystkie zęby przed ciążą. Jeśli jednak okaże się, że w ciąży jest konieczne leczenie próchnicy, można poddać się temu zabiegowi. Nie warto tego odkładać, gdyż próchnica szkodzi zarówno organizmowi matki, jak i dziecka! Po porodzie możemy nie mieć czasu na leczenie.
W ciąży nie jest wskazane leczenie kanałowe, wykonywanie RTG zęba, znieczulenie zęba jest możliwe po pierwszym trymestrze ciąży.
Podsumowanie
Zanim zdecydujesz się na planowanie ciąży, warto zastanowić się nad stanem zdrowia swojego uzębienia. Dbając o zęby przed poczęciem dziecka, nie tylko korzystasz na własnym zdrowiu jamy ustnej, ale również wpływasz pozytywnie na zdrowie potomstwa. Czy leczenie zębów w ciąży jest bezpieczne? Oto kilka istotnych kwestii, które warto wziąć pod uwagę.
Zdrowie jamy ustnej odgrywa kluczową rolę w zdrowiu ogólnym, zwłaszcza przed planowaniem ciąży. Pielęgnacja zębów i regularne wizyty u dentysty nie tylko wpływają na komfort przyszłej mamy, ale również mogą korzystnie wpłynąć na rozwój dziecka. Warto zatem zatroszczyć się o uzębienie przed poczęciem potomstwa, inwestując w zdrowy start dla całej rodziny.
Posłuchaj innych ciekawostek na naszym Instagramie – kliknij tutaj