Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza zajmuje się przede wszystkim leczeniem próchnicy oraz zapobieganiem jej rozwojowi, ale także innymi schorzeniami zębów i tkanek jamy ustnej, takimi jak choroby przyzębia czy uszkodzenia szkliwa. W TENDENT STOMATOLOGIA Janik mamy na celu utrzymanie naturalnych zębów jak najdłużej, co jest ważne dla ogólnego zdrowia jamy ustnej oraz ogólnego zdrowia pacjenta. Dlatego regularne wizyty u dentysty oraz dbanie o higienę jamy ustnej są kluczowe dla utrzymania zdrowych zębów.

Czym jest próchnica zębów?

Próchnica i wywołane przez nią zmiany to najczęstsza choroba zębów, z którą zgłaszają się do nas Pacjenci. Nieleczona, zaawansowana próchnica jest przyczyną stanów zapalnych miazgi zębowej i otaczających ząb tkanek, czego efektem mogą być silne bóle a nawet utrata zębów.

Etapy leczenia próchnicy:

1 etap

Dentysta wykonuje przegląd jamy ustnej. Używa on do tego celu mikroskopu bądź lub stomatologicznych.

2 etap

Dokładna diagnostyka jamy ustnej, zawierającej zdjęcia fotograficzne i panoramiczne, ujawniającej lokalizację niedostrzegalnych gołym okiem ognisk próchnicowych. Na podstawie zebranych informacji, lekarz omawia z Pacjentem problemy ze stanem uzębienia.

3 etap

Usunięcie objętych próchnicą tkanek przy pomocy specjalnych wierteł diamentowych. Procedura ta jest z reguły bezbolesna dzięki wykorzystaniu nowoczesnych znieczuleń miejscowych.

4 etap

Odbudowa ubytku przy pomocy nowoczesnego materiału, który będzie wiernie imitował naturalne tkanki zęba. Wykorzystujemy tylko materiały sprawdzonych i zweryfikowanych producentów branży stomatologicznej, kierujących się najwyższymi standardami oraz jakością.

H6 TAGH4@2x 11

Jakie są jej objawy?

Próchnica zębów może objawiać się różnorodnie w zależności od jej stadium zaawansowania.

W początkowej fazie może być trudna do zauważenia gołym okiem, gdyż może wyglądać jak białe lub ciemne plamy na powierzchni szkliwa.
Z czasem jednak próchnica może postępować i ewoluować do bardziej zaawansowanych form, z ubytkiem w zębie włącznie.

Głębsze ubytki mogą prowadzić do występowania bólu samoistnego, a także dyskomfortu podczas gryzienia czy żucia.

Profesjonalne badanie i ocena stanu zębów pozwala wykryć problemy już we wczesnym etapie, zanim zdążą się pogorszyć.

Jaka jest podstawa profilaktyki próchnicy?

Regularna higienizacja jamy ustnej, jest kluczowym elementem profilaktyki chorób zębów i dziąseł.

Usuwanie kamienia i osadu nazębnego w TENDENT STOMATOLOGIA Janik wykonują dyplomowane higienistki stomatologiczne. Zabiegi higienizacyjne przeprowadzane powinny być przynajmniej co pół roku, a już na pewno nie rzadziej niż raz na rok.

Pomijanie wizyt profilaktycznych może skutkować problemami takimi jak:
rozwój próchnicy, odsłonięcie szyjki zębów, powstawanie patologicznych kieszonek dziąsłowych, krwawienie dziąseł, osłabienie kości czy nawet wypadanie zębów.

Stomatologia zachowawcza

Jak zapobiegać powstawaniu próchnicy?

Regularna higiena jamy ustnej:

zalecamy naszym Pacjentom mycie zębów co najmniej 2 razy dziennie przez około 2 minuty, używając pasty z fluorem. Ważne, aby pamiętać również o czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznej lub szczoteczki międzyzębowej.

Zdrowa dieta:

zalecamy unikać nadmiernego spożywania słodkich i kwaśnych produktów, które mogą osłabiać szkliwo i sprzyjać powstawaniu próchnicy.

Unikanie palenia tytoniu:

palenie tytoniu ma negatywny wpływ na zdrowie jamy ustnej, osłabia szkliwo i zwiększa ryzyko wystąpienia próchnicy.

Regularne wizyty u dentysty:

rekomendujemy regularne wizyty kontrolne u stomatologa, które pozwalają na wczesne wykrycie i leczenie ewentualnych problemów z zębami, w tym próchnicy. W trakcie wizyty w TENDENT STOMATOLOGIA JANIK nasze higienistki mogą również doradzić odpowiednie metody profilaktyki i higieny jamy ustnej.

Wypełnienia wykorzystywane w procedurach leczenia próchnicy w TENDENT STOMATOLOGIA Janik

Jakość materiału stosowanego do stworzenia „plomby” ma ogromne znaczenie dla skuteczności leczenia zachowawczego. Każdy z nich wykazuje swoje indywidualne cechy, które wpłyną na komfort użytkowania czy estetykę danego wypełnienia. W TENDENT STOMATOLOGIA JANIK korzystamy jedynie ze sprawdzonych rozwiązań, cechujących się wyjątkową jakością oraz trwałością.

Wypełnienia światłoutwardzalne

stomatologia zachowawcza posługuje się najczęściej skutecznymi wypełnieniami światłoutwardzalnymi, wyróżniającymi się wytrzymałością oraz wysoką estetyką, szczegółowo odzwierciedlającą wygląd stałych zębów pod względem koloru, kształtu czy właściwości odbijania światła. Ponieważ są one utwardzane podczas wizyty za pomocą światła emitowanego przez specjalną lampę, Pacjent może swobodnie jeść i pić zaraz po wyjściu z gabinetu;

Wypełnienia wysokoestetyczne ENAMEL

Pacjenci oczekujący wyjątkowej wytrzymałości oraz efektów estetycznych mogą skorzystać z opartych na wysokoestetycznym kompozycie Enamel. To nano-hybrydowy materiał kompozytowy, który pozwala na tworzenie wypełnień łudząco podobnych do naturalnych struktur zęba, szczególnie wskazany do odbudowy zębów przednich.

Nakłady lub wkłady koronowe inlay/onlay

jeżeli zęby zostały poważnie uszkodzone w wyniku wypadku lub próchnicy, efektywnym rozwiązaniem będzie zastosowanie nakładów koronowych inlay/onlay. Tworzone są one w laboratorium protetycznym na podstawie cyfrowych wycisków (skanów) uzębienia przy użyciu wysokiej jakości kompozytów lub porcelany. Uzupełnienia te umożliwiają zachowanie anatomicznego kształtu zęba, zapewniając jednocześnie bardzo dobrą funkcjonalność oraz estetykę.

ICON

Mikroinwazyjne leczenie wczesnej próchnicy płynną żywicą. Pozwala zatrzymać rozwój próchnicy na jego wczesnym etapie – “ białych/ciemnych plam”.

Jak wygląda proces higienizacji w TENDENT STOMATOLOGIA JANIK?
kliknij tutaj

Cennik

FAQ
Najczęściej zadawane pytania

Nie, czarny kolor to tylko jeden z jej możliwych wyglądów. Próchnica może mieć różne odcienie, a w początkowej fazie może być nawet trudna do zauważenia gołym okiem.
Dlatego pamiętajcie o regularnej profilaktyce!

Tak, próchnica to choroba zakaźna zębów wywoływana przez bakterie, które mogą przenosić się z jednej osoby na drugą.

Dlatego tak ważne jest dbanie o właściwą higienę jamy ustnej, regularne szczotkowanie zębów, używanie nici dentystycznej oraz dodatkowo płynu do płukania ust. Unikaj również dzielenia się sztućcami, szczoteczkami do zębów czy butelkami, aby zmniejszyć ryzyko przenoszenia bakterii między osobami.

H6 TAGH4@2x 9

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ INNE USŁUGI

H6 TAGH4@2x 10

CHĘTNIE POMOŻEMY CI ROZWIAĆ WSZELKIE WĄTPLIWOŚCI

Umów WIZYTĘ