Jakie są przyczyny i sposoby leczenia nadwrażliwości zębów?
Spis treści
Nadwrażliwość zębów to powszechny problem, który objawia się ostrym, krótkotrwałym bólem. Zwykle jest to reakcja na bodźce termiczne (zimne i ciepłe picie i jedzenie), dotykowe, chemiczne (słodkie lub kwaśne napoje i pokarmy) i osmotyczne.
Kogo dotyczy problem nadwrażliwości?
Nadwrażliwość to częsty problem w praktyce stomatologicznej. Około 25-30% populacji dorosłych zgłasza odczuwanie tej dolegliwości. Najczęściej pojawia się ona w wieku 20-49 lat, ze szczytem występowania między 30-39 rokiem życia. Częściej ten problem dotyka kobiet i najprawdopodobniej łączy się z przywiązywaniem przez nie większej wagi do higieny jamy ustnej niż przez mężczyzn, ponieważ zbyt intensywne szczotkowanie zębów może objawiać się nadwrażliwością.
Przyczyny nadwrażliwości zębów
1. Odsłonięcie zębiny
Jedną z głównych przyczyn nadwrażliwości zębów jest odsłonięcie zębiny. Zębina zawiera kanaliki, które prowadzą do nerwów zęba. Gdy szkliwo ulega uszkodzeniu lub zużyciu, kanaliki te stają się odsłonięte, co prowadzi do nadwrażliwości .
2. Niewłaściwa higiena jamy ustnej
Zbyt intensywne szczotkowanie zębów, zwłaszcza przy użyciu twardej szczoteczki, może powodować erozję szkliwa oraz cofanie się dziąseł, w wyniku czego dochodzi do odsłonięcia zębiny.
3. Bruksizm
Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami, jest kolejną przyczyną nadwrażliwości. Na skutek zgrzytania dochodzi do ścierania się szkliwa, co również powoduje większą wrażliwość.
4. Recesja dziąseł
Recesja dziąseł czyli cofanie się dziąseł, często spowodowana jest przez choroby przyzębia lub niewłaściwą higienę jamy ustnej.
5. Erozja kwasowa
Regularne spożywanie kwaśnych pokarmów i napojów, takich jak cytrusy, soki owocowe czy napoje gazowane, może powodować erozję szkliwa, co prowadzi do odsłonięcia zębiny a w efekcie nadwrażliwości.
6. Częste wybielanie zębów
Zbyt częste i długie stosowanie wybielaczy do zębów może prowadzić do nadwrażliwości.
Sposoby leczenia nadwrażliwości zębów
Nieprzyjemne objawy nadwrażliwości zębów można złagodzić kilkoma sposobami. Warto zacząć od zmiany nawyków dotyczących pielęgnacji, zaopatrzyć się w miękką szczoteczkę do zębów i myć ruchami wymiatającymi. Szczotkowanie warto wykonywać specjalną pastą do wrażliwych zębów, która charakteryzuje się niższym wskaźnikiem ścieralności, niż tradycyjne pasty. Warto również stosować preparaty z fluorem, który zamyka kanaliki zębiny oraz obniża wrażliwość zakończeń nerwowych na ból.
Codzienną higienę warto uzupełnić o nici dentystyczne oraz płyny do płukania jamy ustnej.
Pomóc może również wizyta u stomatologa, podczas której lekarz wyleczy wszystkie ubytki oraz usunie kamień nazębny. W przypadku innych problemów, takich jak bruksizm lub recesja dziąseł, specjalista wskaże odpowiednie metody leczenia. Kluczowe jest zidentyfikowanie przyczyny problemu i zastosowanie odpowiednich metod leczenia, aby poprawić jakość życia pacjenta.
Dowiedz się o metodzie wybielania zębów dla zębów nadwrażliwych – TUTAJ
Źródła
- https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-zebow/107700,nadwrazliwosc-zebow
- https://dentonet.pl/nadwrazliwosc-zebow-od-a-do-z-2/
- https://podyplomie.pl/stomatologia/posts/729.nadwrazliwosc-zebiny-wybrane-metody-leczenia-przeglad-pismiennictwa
-
Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym – najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze metody
Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym Wybielanie zębów staje się coraz bardziej popularne, a dzięki nowoczesnym technologiom i metodom, zabiegi te są zarówno skuteczne, jak i bezpieczne. W gabinecie TENDENT Stomatologia Janik oferujemy trzy sprawdzone techniki wybielania, które gwarantują piękny, biały uśmiech bez ryzyka uszkodzeń szkliwa czy nadwrażliwości zębów. Co ważne, profesjonalne wybielanie zębów jest zdecydowanie…
-
Mosty zębowe – co to jest i kiedy warto je wybrać?
Mosty zębowe – co to jest i kiedy warto je wybrać? Utrata zęba może powodować nie tylko problemy estetyczne, ale także funkcjonalne, wpływając na zdolność do żucia oraz trudności w mówieniu. Jednym z najpopularniejszych sposobów na uzupełnienie braków w uzębieniu są mosty zębowe, które umożliwiają Pacjentom powrót do pełnej funkcjonalności zgryzu oraz poprawę estetyki uśmiechu.…
-
Licówki w stomatologii – recepta na piękny uśmiech
Licówki w stomatologii – recepta na piękny uśmiech Licówki to cienkie nakładki, które mocuje się na powierzchni przednich zębów w celu poprawy ich estetyki. To popularny zabieg stomatologiczny, który pozwala na uzyskanie naturalnego efektu, bez konieczności stosowanie inwazyjnych technik. Licówki to świetne rozwiązanie na poprawę wyglądu zębów, ale zanim podejmiemy decyzję o ich założeniu, warto…